Mavi LED buluşu için 2014'te Nobel Fizik Ödülü

09.10.2014

Uygulama :  Genel aydınlatma
Teknoloji :  LED
Hedef Grup :  Elektrik Teknisyeni,  Tüketici,  Mimar,  Aydınlatma Tasarımcısı,  OEM,  Ticaret

2014'te Mavi LED buluşu için Nobel Fizik Ödülü verildi. Dünyanın birinci LED sağlayıcısı OSRAM; ödül kazanan isimler olan Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura'yı içtenlikle tebrik eder.

Mavi LED sayesinde ilk beyaz LED ışığı üretildi

Kırmızı LED ise ellilerin sonlarında bulunmuştu. Birkaç yıl sonra yeşil LED de bulundu. Ancak beyaz LED ışığına giden yolda, mavi LED hala eksikti. 1992'de üç Japon bilim adamı çığır açan bir buluşa imza atana kadar beyaz LED ışığın üretilmesi son derece zor görünüyordu.

OSRAM'ın Ar-Ge Şefi Dr. Klaus Streubel, "Mavi LED'in bulunması, yakın teknoloji tarihinin en önemli kilometre taşlarından biridir. Mavi LED, en verimli ışık kaynaklarındandır. Ayrıca Mavi LED'ler, beyaz LED'lerin temelini oluşturur. Aynı teknolojiyle mavi lazerler de üretilebilir. Bu açıdan öne çıkan en son gelişme, otomobillerde lazer tabanlı ön farların kullanılmasıdır," dedi.

OSRAM, 40 yıldan uzun süredir LED sektöründe faaliyet gösteriyor. Bugün şirket, yalnızca pazar lideri değil, aynı zamanda lazer aydınlatma gibi teknik alanlarda da teknoloji ve yenilik lideridir.