Yüksek gerilimli reflektör tungsten halojen lambaların "sonu"

09.09.2016

Uygulama :  Genel aydınlatma
Teknoloji :  Yüksek Gerilimli Reflektör Halojen Lambalar,  LED Reflektör lambalar
Hedef Grup :  Ticaret,  Elektrik Teknisyeni,  Tesisatçı,  Mimar

Eylül 2009'dan beri, yüksek enerji tüketimine yol açan ışık kaynakları, pazardan yavaş yavaş silinmeye başladı. Şimdi sıra, bu türün başlıca temsilcilerden olan yüksek gerilimli reflektör tungsten halojen lambalara geldi. 1194/2012 numaralı Direktifin (AB) üçüncü adımının bir parçası olarak 1 Eylül 2016'dan itibaren bunların piyasaya çıkarılması yasaklandı.

Yasaktan kimler etkilendi?
Akkor lambalarla ilgili yeni yasağın bu lambaların yalnızca "piyasaya sürülmesi" sırasında geçerli olması nedeniyle bu düzenleme, esas olarak en başta lamba üreticilerini ve satıcılarını etkiliyor. Yani evlerinde bu yasaktan etkilenen lambaları kullananların, lambalarını acil olarak değiştirmesi gerekmiyor. Ancak yüksek gerilimli reflektör tungsten halojen lambalar ve yasaktan etkilenen diğer lambalar, 1 Eylül 2016'dan beri piyasada gitgide daha zor bulunur hale geliyor. Bu nedenle tüketiciler, en geç tüm stokların tükenmesinin ardından bu düzenlemenin tam olarak farkına varacak.

Yasaktan hangi lambaların etkilendiğini nereden anlayabilirim?
Direktiften etkilenen en yaygın lambalar, yüksek gerilimli reflektör tungsten halojen lambalardır. Bu lambalar genellikle şu özelliklerle ayırt edilir:

  • Reflektör lambalar, ışığı çok yönlü olarak dağıtan armut şekilli ampullerin aksine, hedeflenen ışığı ön tarafa yayar.
  • Yasaktan etkilenen lambaların çoğunun duyu GU10, E27 veya E14'tür.
  • Ampuller veya lamba kasaları camdan yapılmıştır.
  • Yüksek gerilimli reflektör tungsten halojen lambalar, genellikle gömülü armatür, spot ışık ve ray sistemlerinde kullanılır.
  • Etkilenen armatürler, dönüştürücü olmadan çalışır.

Piyasada hangi alternatifler mevcuttur?
Alternatif olarak LED reflektör lambalar kullanılabilir. LEDVANCE'nin ürettiği bu lambalar, tamamen camdan ışıklı parçacığıyla orijinal halojen lambalara fazlasıyla benzer. Bu nedenle, doğrudan değişim için idealdir. Lambaları değiştirmesi de son derece kolaydır: Geleneksel halojen lambayı çıkararak ekonomik LED lambayı takın. İşte bu kadar! Tasarruflu davranmak isteyenler için bir ipucu: LED lambalar, benzer halojen lambalara kıyasla daha pahalıdır ancak önemli oranda daha düşük enerji maliyeti nedeniyle uzun vadede tasarruf sağlar. Ayrıca temelleri gereği, daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Yalnızca LED lambalarla birlikte dimmer'ler kullanıldığında dikkate alınması gereken belirli bilgiler bulunmaktadır.