Görev: Daha güvenli şehirler

Şehirleri daha güvenli hale getirecek bir şey geliyor; hayır Batman veya Robin değil! Sokak ve şehir aydınlatmaları esasen şehir yaşamını iyileştirmek üzere tasarlanmıştır. Kavşaklar, otoparklar ve ışıklar iletişim kurar mı? Sürücülere sinyal vererek kazaların önlenmesine yardımcı olabilecekler mi? Aydınlatma sektörü yeni gelişen teknolojilerden neler bekliyor?


Görev: Daha Güvenli Şehirler 1

Şehir hayatı mı, kırsal yaşam mı? Arada rekabet görünmüyor gibi. Giderek daha fazla insan şehir hayatına yöneldikçe şehirler bu yarışı kolayca kazanıyor. Şehirde yaşayanların sayısı yılda 60 milyon gibi şaşırtıcı bir sayıyla artıyor. Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre 2050'ye kadar yaklaşık %70'imiz şehirlerde yaşayacak.

Daha fazla insanın şehirlerde yaşaması daha çok enerji tüketileceği anlamına geliyor. Aydınlatmayı göz önüne alalım. Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre yeryüzündeki elektriğin yaklaşık %20'si aydınlatma için kullanılıyor.

Şehirlerin yapay ışığa ihtiyaç duyduğu aşikar; yapay ışık insanların daha iyi hissetmesini sağlıyor ve işletme ile turizm aydınlatmaları için uygun bir ortam yaratıyor. Kimse geceleri suçun baş gösterebileceği, iyi aydınlatılmamış loş yerlerde dolaşmak istemez.

Şehirlerde enerji verimli LED teknolojisine geçişin artmasıyla birlikte bir teknoloji devrimi yaklaşıyor. Bu hareket global aydınlatma maliyetlerini büyük ölçüde azaltmaya hazırlanıyor. LED'lerin yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte 2027'ye kadar sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 348 terawatt saat (TWh) elektrik tasarrufu sağlanabilir. ABD Enerji Bakanlığı'na göre bu miktar, 44 büyük elektrik santralinin yıllık elektrik üretimine eşit, yani bugünkü elektrik fiyatlarıyla 30 milyar Dolar'dan fazla para tasarrufu elde edilebilir. Daha parlak LED aydınlatması da elbette insanlara daha iyi görüş sağlıyor ve daha fazla güven hissi veriyor.


Gelecek bugünde

Bir sonraki adım Nesnelerin İnterneti (IoT) ve makineler arası iletişim (M2M) veya cihazlar arasında doğrudan iletişim teknolojileri kullanarak akıllı sokak aydınlatma sistemlerinin kurulmasıdır.

Bu durum bir bilim kurgu filmini hatırlatsa da M2M ağları ve LED sokak aydınlatma sistemleri sayesinde yakında ihtiyaca göre bazı sokak lambalarını yakıp bazılarını söndürebileceğiz. Bu lambalar etrafta kimse olmadığında dimlenecek ve sadece lambaların görüş alanına bir yaya, bisikletli veya otomobil girdiğinde yanacak. Sensörler de çevresel bilgilerin kaydedilmesini sağlayacak.

Bu akıllı bağımsız sokak lambaları bir hizmet merkezine kablosuz bağlanarak şehir yetkililerinin ışıkları merkezden kontrol etmesine ve yönetmesine imkan tanıyacak. OSRAM'ın Sokak Aydınlatması Kontrolüne (SLC) bir bakalım: Işıkların ayrı ayrı veya grup olarak kullanılmasına izin veren bir yazılım barındıran, LED ışıkları ağına dayalı bir sistem.

Sokak aydınlatmasını uzaktan kontrol etmek, sera gazı salımlarını önleyerek çevrenin korunmasını sağlayacaktır. Teknoloji sayesinde arızalar hızlıca tespit edilerek ve düzeltilerek sokak aydınlatması her zaman denetim altında olacak. Dahası, ihtiyaç odaklı aydınlatma, insanların kendilerini güvende hissedemeyebileceği karanlık otoparklar gibi alanlarda daha fazla ışık yayarak kentsel alanları daha çekici ve güvenli hale getirecek. Hollanda'daki Eindhoven gibi şehirlerde, kişilerin yolun karşısına geçişinin güvenli olduğunu belirtmek için sensör donanımlı beyaz şeritlerin yandığı, aydınlatılmış yaya geçiş yolları bulunmaktadır.


Görev: Daha Güvenli Şehirler 3

Beni akıllı renklerle aydınlat

Akıllı sokak lambaları, yaklaşan fırtına veya sel tehlikesine karşı yerli halkı uyarmak için kırmızı yanıp sönerek havaya göre bile ayarlanabilir. Lambaların renk tonu da günün saatine veya trafik yoğunluğuna göre değişebilir. Elbette her güzel şeyin bir zorluğu vardır. Bütçenin çok kısıtlı olması veya şehir genelinde nasıl bir teknolojiye ihtiyaç duyulduğu konusunda ortak bir fikrin olmaması şehir planlamacılarını zor duruma düşürebilir.

Ayrıca, Amerikan Tıp Derneği LED sokak aydınlatmasının yaydığı mavi ışığın uyku sorunlarına neden olabileceği konusunda bazı endişeler ifade ediyor. Bu sorun şehir planlamacılarının ışık seviyelerini ayarlamasıyla teknoloji ile önlenebilir. Örneğin, acil bir durumda acil durum hizmetlerinin yürütülmesi için ışık seviyeleri artırılabilir. Teknoloji, bazı hassas ayarlara ihtiyaç duyulmasına rağmen, şehirlerimizi ve yaşam tarzımızı çoktan değiştirmeye başladı. Almanya'nın Wipperfürth kasabasında, OSRAM'ın aydınlatma teknolojisi sayesinde armatürler Bluetooth yoluyla bilgi gönderebiliyor. Halihazırda bazı yaya alanları ve parklarda, Einstone (bir IoT şeması) denilen, Bluetooth sinyali yayan bir sokak ışığı kontrol sistemi ve teknolojisiyle donatılmış 20 adet modern LED şehir ışığı sütunu kurulmuştur. Bu sinyal akıllı telefonlar üzerinden alınıp bir uygulama ile kullanılabilir, böylece kullanıcılar genel bilgilere ulaşabilir veya belirli mağaza ya da restoranlar hakkında bilgi alabilir. Gelecek çok parlak.