Hayatımı aydınlat: İnsanlar neden ışığa ihtiyaç duyar

Işık göründüğünden çok daha fazlasıdır. Kolayca gözardı edilse de ekosistemimizin özünde ışık yer alır. Ancak hepsi bununla bitmiyor. Işığın doğurganlığı artırabildiğini ve ağrıları azaltabildiğini biliyor muydunuz?


Güneşten kaçmayın

Her yaz güneşe çok maruz kalmamamız söylenir. Korunmadan güneşe çıkmaktan kaynaklanan cilt kanseri tehlikeleri iyi bilinirken, güneşe uygun miktarda maruz kalmak sizin için iyidir. Güneş ışığı D vitamini seviyelerini önemli ölçüde artırarak tümörlerin oluşmasını önleyebilir veya büyümesini azaltabilir, hatta kanser hastalarının hayatta kalma oranını bile yükseltebilir. D vitamininin %90'ı güneşe maruz kalınarak sağlanır, sadece beslenme yoluyla yeterli miktarda D vitamini alamazsınız. D vitamini eksikliği ise kemik erimesi (osteoporoz) ile zayıf kemik sağlığı ve büyümesiyle doğrudan bağlantılıdır. Hatta çocuklarda kemiklerde biçim bozukluğuna neden olabilen raşitizm hastalığına bile neden olabilir. Bu tür hastaların kemikleri zayıf ve kırılgandır. O zaman güneş gözlüklerinizi takın, biraz güneşlenip kemiklerinizi güçlendirin!


Ağrıyı azaltmak

Sağlıklı dozlarda güneşe maruz kalmak ağrılarınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, hastanenin güneş gören tarafında yatan hastaların, gölgede kalan odalardaki hastalardan daha az ağrı çektiğini göstermiştir. Güneş gören odaklardaki hastalar, ağrılarının azalmasının yanı sıra daha hızlı iyileşir, daha az ağrıkesici kullanır ve daha az stres hisseder. Bir teoriye göre bunun nedeni, güneşe maruz kalmanın, beyinde iyi hissetmeyi sağlayan serotonin hormonunun salgılanmasına yol açmasıdır.


Işık kutuları

İster hasta ister sağlıklı olun ışık kesinlikle ruh halinizi etkiliyor. Araştırmalara göre, Alaska'da her dört kişiden biri depresyondan muzdarip ve bunun başlıca sebebi bu insanların yeterince güneş ışığına maruz kalamamaları.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD), kış günlerinin kısa sürdüğü yüksek enlemlerde artar. SAD hastalığını tedavi etmek için ışık terapisi kullanılabilir. Bu tedavide hasta bir ışık terapisi kutusunun yakınına oturur. Işık terapisi ayrıca yıl boyunca depresyondan muzdarip hastaların genel sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Bilim insanları ışık terapisinin Alzheimer hastalarının geceleri yaşadığı sıkıntıları azaltabildiği ve Parkinson hastalarının uyku sorunu ve titreme gibi semptomlarını azaltabildiğini ortaya koymuştur.Yamaçlara hazırlanın

Alman Kayak Birliği'nin (DSV) resmi ortağı OSRAM, sezon öncesi antrenman esnasında biyolojik açıdan etkili ışık sunarak sporcuların en iyi performanslarına hazırlanmalarını sağlıyor. OSRAM, sporcular için yarışmalardan önce her gün kullanabilecekleri özel bir armatür geliştirmiştir. Özellikle karanlık kış aylarında, fayda sağlayan doğal gün ışığını simule eden bu armatür, sporcuların sabahları daha zinde, akşamlarıysa daha rahatlamış hissetmelerini sağlar.

İkinci bir armatür de farklı zaman dilimlerindeki bölgeler arasında seyahat eden sporculara ""ışık banyosu"" sunarak ve günlük ritmi tekrar düzene sokarak jet lag'in etkilerini azaltır.


Doğurganlığımızı artırıyor

Son olarak, güneş ışığı doğurganlığı bile artırıyor. Güneşte yüksek aktivitenin doğurganlığı artırdığı belirlenmiştir. Işık ayrıca erkeklerin yatak odasındaki performansını da artırır. Bazı araştırmalar testesteron oranlarının D vitamini ile yükseldiğini göstermiştir. Peki bunu sağlayan en büyük kaynak nedir? Güneş. Işık kutusu da aynı etkiyi uyandırabilir, ancak muhtemelen daha az romantik olacaktır.