Sinema Filmlerinde Aydınlatma

Işık, kamera, kayıt: Filmlerde başrolü ışıklar oynadığında.

"Işık, kamera, kayıt": Film yönetmenlerinin tüm dünyada en bilinen komutu. Sinemada ışık kullanımının bir sanat biçimi olduğu aşikar, peki ya filmlerdeki ışıklar? Işığın yepyeni bir rol (başrol) oynadığı beyaz perdeden bazı klasiklere bir göz atalım.


Star Wars

"Babanın ışın kılıcı. Bu bir Jedi Şövalyesinin silahı. Diğer silahlar gibi özensiz ve hantal değil. Daha uygar bir çağa ait çok güzel bir silah."

İlk önce sinema tarihindeki muhtemelen en ünlü yapımlardan Star Wars'a ve yetişkinlerin kendi kılıç savaşı koreografilerini etkileyen şu aksesuara bir göz atalım. Evet, ışın kılıcı. Luke Skywalker karanlık tarafı yenmek ve galaksiyi kurtarmak için çıktığı yolculukta, Jedi düzeninin imzası niteliğindeki simgesel ışın kılıcını kullanır. Hem saldırı hem de savunma amaçlı kullanılan ışın kılıcının renkli plazma bıçağı neredeyse her şeyi kesebilir, yok edici ışınların yönünü değiştirebilir ve hatta güç şimşeklerini bile absorbe edebilir.


Harry Potter

Harry Potter

"Patronus bir çeşit pozitif güçtür. Bir Ruh Emici'nin beslendiği şeylerin bir yansıması gibidir: umut, mutluluk, hayatta kalma arzusu..."

Fantezi dünyasından çıkmadan, dünyanın en sevdiği çocuk büyücü, her türlü büyüyü yapabilen Harry Potter'a bakalım. En ünlü, yapılması en zor ve en güçlü savunma büyüsü ise Patronus Büyüsü'dür. Patronus, hayvan şekline girip koruyucu olarak görev yapan enerji yüklü gümüşümsü bir ışıktır. Kötü Ruh Emiciler'e karşı koyabilen tek büyü budur ve serideki diğer filmlerde de kullanılmıştır. Peki ya bu büyünün parlaklığı Kelvin ölçeğinin neresinde yer alır? Cevap herhalde ""parlak beyaz"" olurdu.


Yüzüklerin Efendisi

"Sana en sevdiğimiz yıldız Eärendil'in ışığını veriyorum. Karanlık yerlerde bütün diğer ışıklar söndüğünde Eärendil’in ışığı sana ışık olsun."

Tolkien'in fantastik dünyasına geçelim ve onun tüm zamanların en çok satan Yüzüklerin Efendisi romanından uyarlanmış film üçlemesiyle devam edelim. Yapımın üçüncü ve son filmi olan Kralın Dönüşü'ndeki (2003) Tek Yüzük'ü yok etme mücadelesinde ışık büyük bir rol oynar. Bu ışık Eärendil Yıldızı'nın ışığıdır; Frodo ve Sam'in dev örümceğin yuvasına girme oyununa geldikten sonra Mordor ülkesinde hayatta kalmasına yardımcı olur. Shelob kendilerine ilk yaklaştığında Sam onu uzaklaştırmak için küçük bir şişede toplanmış bu ışığı kullanır.


Hayalet Avcıları

"Hayatın bir anda durduğunu ve vücudunuzdaki her bir molekülün ışık hızında parçalandığını hayal etmeye çalışın."

1984 yapımı komedi filmi Hayalet Avcıları'nda üç avcıdan biri olarak Bill Murray rol almıştır. Hayalet avcıları, New York'taki eski ve atıl bir itfaiye istasyonunda paranormal bir araştırma ve yok etme hizmeti sunmaktadır. Aslında akademisyen olan Hayalet Avcıları, "proton çantası" veya "pozitron çarpıştırıcı" gibi kendi yüksek teknolojili ekipmanlarını geliştirmiştir. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu silahlar pozitif yüklü proton ışını olan oldukça parlak bir ışık ateşleyerek negatif yüklü ektoplazmik varlıkların yani hayaletlerin yakalanmasını sağlar. Kimi arayacaksın?


Drakula

Drakula

"Bu sabah acılarımızın üstüne doğan güneş bizi koruyacak. Ta ki gün canavarın şimdiki halini korumaya çalışacağı, geceye dönene kadar."

Korkmak - Vampirlerin bilinen en tipik örneği Kont Drakula'dan daha korkunç bir şey var mıdır? Drakula, Bram Stoker'in 1897 tarihli romanına ismini veren bir karakterdir. İlk beyaz perde uyarlaması 1931'de yapılan roman, Gary Oldman'ın başrolde oynadığı Francis Ford Coppola'nın 1992 yapımına kadar pek çok farklı yorumla beyaz perdeye uyarlanmıştır. Bu filmlerde tekrarlanan sahnelerin merkezinde ışık veya ışığın yokluğu yer alır. Aslında bunlar, Drakula ve diğer ilgili vampirlerin geceleri kazandığı ve gün ışığında çoğunu kaybettiği kötü ve insanüstü yeteneklerdir.


Diğerleri

"Burada hareket eden tek şey ışık, ama ışık her şeyi değiştiriyor."

Korkmayın, ama genellikle suçun karanlıkta işlendiği korku türüne girmenin vakti geldi. Alejandro Amenábar'ın yönetmenliğini yaptığı Diğerleri (2001), hiç elektrik ışığı bulunmayan doğaüstü, gotik ve psikolojik bir korku filmidir. Olay örgüsü, çocukları ışığa duyarlılık olarak bilinen Kseroderma Pigmentozum hastası olan Grace Stewart etrafında döner. Nadir görülen bu hastalık nedeniyle hayatlarını karanlıkta yaşamak zorundadırlar. Ancak ışık hayatlarına sızmaya başladığında, Grace artık yalnız olmadıklarını anlar...


Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

"National Geographic'teki Aurora Borealis fotoğraflarını biliyor musun? Bu onlardan daha iyi!"

Spielberg'in 1977 bilim kurgu klasiği Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, Roy Neary'nin bir UFO'nun parlak ışığıyla yakınlaşmasından sonra hayatının nasıl değiştiğini anlatır. İnsanların, hayvanların ve nesnelerin ortadan kaybolması gibi garip olayların ardından bazı bilim insanları UFO'ların hareketlerini incelemeye başlar. Filmin en çok iz bırakan sahnesinde, büyük bir elektrikli reklam panosuna yansıtılan parlak ışıklar ve seslerle UFO'lardaki uzaylılarla iletişim kurmayı başarırlar. Ardından ana gemi iniş yaparak rehineleri geri bırakır.