Profesyonel

AB yönetmelikleri

Son yıllarda, AB daha sürdürülebilir ve daha çok enerji verimliliği sağlayan çözümlere geçiş için bastırıyor. Aydınlatma sektörü, bağlı, kişi,selleştirilmiş ve her geçen gün daha verimli ve döngüsel hale gelen ürünlere doğru olan bu dikkat çekici geçiş üzerinde çalışmaya devam ediyor.<br /><br /> Düzenlemenin uygulanmasında küresel çevrenin yararı, insan konforu ve tüketicilerin sağlığı ve emniyeti için verimli aydınlatma uygulamalarını teşvik ediyoruz.<br /><br /> LEDVANCE'de, zaten çok çeşitli verimli alternatifi sunmaktayız; bunun yanı sıra, ürünün yaşam döngüsünü uzatmak için yenilikçi aydınlatma teknolojileri üzerinde çalışıyoruz.

KLİM DOSTU IŞIK İÇİN HAZIRLANIN

YENİ AB SLR/ELR YÖNETMELİĞİ

Ab, verimli ve iklim dostu aydınlatmaya doğru bir sonraki büyük adımı attı. Amacı, döngüsel ekonomiyi teşvik edip tüketiciler için net, şeffaf ve standartlaştırılmış bilgi sunmaktadır. SLR ve ELR yönetmeliği, aydınlatma ürünlerinin sürdürülebilirliğini ve enerji verimliliklerinin etiketlenmesini yeniden tanımlamaktadır.

Işık kaynaklarının ekotasarımı ve etiketlenmesine dair yeni AB yönetmelikleri, Aralık 2019'dan beri yürürlükte. Bu yönetmelikler şu anda kademeli olarak uygulanıyor.

Aydınlatma profesyonellerinin güçlü bir ortağı olarak LEDVANCE, yeni yönetmeliklere uyum sağlarken bu aşamaların her birinde müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlamaktadır. Bir bakışta en önemli değişiklikleri ve bu konuda LEDVANCE'in size yapabileceği yardımı aşağıda bulabilirsiniz.

YENİ SLR/ELR – EN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Tüm ışık kaynakları, yönetmeliklere göre değerlendirilecektir.
Ambalaj ve grafiklerde de ufak uyarlamalar yapılacak.
Tüm ışık kaynakları, AB genelinde geçerli olan EPREL veritabanına eklenecektir.
Yeni ölçekli, yeni bir enerji verimliliği etiketi olacaktır. A++ - E arası, A ila G şeklinde değişecektir.
Mevcut ürünler, Mart 2023 tarihine kadar yeniden sınıflandırmaya gerek olmadan satılabilecektir.

Geleneksel lambaların kademeli olarak kullanımdan kalkması

Yeni AB yönetmelikleri kapsamında, daha az enerji verimli lambalar bütün bir seri olarak kullanımdan kalkıyor. Önemli tarihler, 1 Eylül 2021 ile 1 Eylül 2023'tür. LEDVANCE, halihazırda etkilenen ürünlerin yerine uygun, yüksek kaliteli LED alternatifler sunuyor.

HER KURALIN İSTİSNALARI VARDIR

Aşağıdakiler, SLR/ELR yönetmeliklerinden muaftır:

 • LED çipler, die'ler ve paketler
 • Acil durum aydınlatması
 • Pilli ışık kaynakları
 • Orijinal sanat eserleri
 • Taşıt, nakliye ekipman ile askeri ekipman aydınlatması
 • Ekranlar
 • Tıbbi cihazlar
 • Denizcilik donanımı
 • Bazı ihtisas veya niş ürünler
 • Değiştirilebilir ışık kaynaklı armatürler (“muhafaza eden ürün”)

Bilgilendirme yükümlülüğü

Bir diğer yenilik ise Enerji Etiketlemesine İlişkin Avrupa Ürün Sicili (EPREL). İlk defa, piyasada bulunan tüm ışık kaynaklarının ilgili tüm bilgileri burada toplanacak, diğer hususların yanı sıra ekotasarım ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirilecek, bu veritabanının tüm kullanıcılarına sunulacaktır.
LEDVANCE, ürünlerinin tam olarak kaydedileceğini taahhüt eder. Ayrıca, örneğin ambalaj ve kullanım talimatlarına ilişkin diğer bilgi ve etiketleme yükümlülüklerine erken aşamada uyum sağlıyoruz.

Yeni enerji etiketi

1 Eylül 2021 tarihinden itibaren ışık kaynakları için EPREL'de yer alan verilere göre üretilen yeni bir enerji etiketi yürürlüğe girecek (geçiş dönemi, 1 Mart 2023 tarihine kadar sürecektir). O O tarihten itibaren piyasaya sürülen tüm LEDVANCE ışık kaynaklarının uygun şekilde etiketleneceğinden emin olabilirsiniz. Ek bilgi: piyasaya sürülmüş olan ürünler ise bu tarihten sonra yine alınıp satılabilir, müşterinin yerinde kurulabilir.

1994 yılından beri AB'deki enerji etiketleri tüketiciler için hızlı ve basit rehberler olarak kullanımdadır. Şimdilerde ise etiketler üçüncü tura giriyor. Hafif değişen tasarımın yanı sıra ışık kaynaklarının yeni etiketleri temelde iki açıdan farklılık gösteriyor:

 • A ila G arası yeni bir enerji verimliliği ölçeği
 • EPREL veritabanında saklanan ürün verilerine link içeren bir QR kodu
The New Energy LabelThe New Energy Label
 

Aydınlatma ürünlerinizin AB uyumlu ve gelecek değişikliklerden etkilenmemesini sağlamak için LEDVANCE ürünlerini seçin.

Sayfayı sosyal medyada paylaşın