Profesyonel

SIKÇA SORULAN SORULAR

SUBSTITUBE'LERİN FLORESAN LAMBA YERİNE KULLANIMI


LED TÜPLERİN EMNİYETİ

Floresan lambaların modifiye edilmiş hali olarak kullanılan LED tüpler ürün gamı sürekli genişliyor. LED tüpler hakkında en çok sorulan soruların cevapları burada.

Detaylı veri, kurulum talimatları ve uygunluk listesini çevrimiçi katalogda bulabilirsiniz .

LEDVANCE tarafından satılmakta olan SubstiTUBE'ler, ilgili emniyet standardı DIN EN 62776 içinde belirtilen tüm gereklilikleri karşılamaktadır (“doğrusal floresan lambaları modifiye etmek üzere tasarlanmış çift kapaklı LED lambalar - emniyet standartları”). Bu uyum, Alman Elektrik, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Birliği veya Almanca adının kısaltılması olan VDE tarafından verilen onay ile belgelendirilmiştir.

Önemli testlerin sonuçları:

 • LED lambaların geleneksel floresan lambalar gibi kullanımı ve işletimi emniyetlidir:
  • Akış geçen bileşenlere kazara dokunmaya karşı koruma
  • Açıklık ve kaçak mesafelerine uyum
  • Lambaların kurulumu sırasında lamba pimlerinin güvenliği
    
 • Lamba ağırlığı ve ebatları bakımından G13 ve G5 ayaklarda kullanım onayı
 • LEDVANCE tarafından satılan LED tüpler, fotobiyolojik emniyet risksiz grubuna dahildir (RG0). Bu, cildinize veya gözlerinize karşı herhangi bir risk taşımadıkları anlamına gelir.

Bu test mühürleri, test edilen ürün kombinasyonu için geçerlidir. Bu, bunların geçerliliğinin yalnızca armatür üreticisinin test kuruluşuna sunduğu lambaları kapsadığı anlamına gelir (genel olarak bunlar LED tüplerdir). Almanya'da SubstiTUBE ile donatılan bir armatürün VDE gibi bir kuruluş tarafından belgelendirilmesi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Çoğu SubstiTUBE LED tüpü için ayrı VDE sertifikaları halihazırda düzenlenmiş durumdadır.

SUBSTITUBE LED TÜPLERİNİN ÖZELLİKLERİ VE GÜÇLÜ NOKTALARI

 • Bağlı yükün daha düşük olması: LED tüpler, geleneksel floresan lambalara göre çok daha az enerji kullanmaktadırlar.
 • Yüksek verimlilik: Daha az ışık akısı olduğundan LED tüpler floresan lambalar ile aynı veya daha yüksek aydınlatma seviyesi üretebilirler. Bağlı yükün daha az olması sayesinde 150 lm/W'ye kadar çok daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaşılabilir. -> Her iki etki, enerji kullanımını %70'e kadar ve dolayısıyla enerji masraflarını da azaltabilmektedir.
 • Daha uzun kullanım ömrü: LEDVANCE tarafından satılan LED tüplerin kullanım ömrü, geleneksel floresan lambalara göre beş kata kadar daha uzundur. Sonuç olarak, bu lambaların bakım ihtiyacı daha azdır.
 • Sürdürülebilirlik: mevcut ve çalışan armatürler LED tüplerin kullanımı sayesinde kullanımda kalabilirler.

Tasarımı nedeniyle, bir LED tüpü yönsüz olan floresan aydınlatmamasının aksine yönlendirilmiş ışık üretmektedir. Sonuç olarak, ışık dağıtımı mevcut armatürün geometrisi nedeniyle farklılık gösterebilir. Basit çubuk ve aç armatürler için genel olarak çok az fark algılanabilir (ışık dağıtım eğrilerine bakınız). Kullanıcı için önemli olan aydınlatma ölçütü “çalışma düzleminde” ölçülen aydınlatma seviyesidir (örneğin, çalışma yüzeyinde). SubstiTUBE LED tüpleri tarafından üretilen ışık, hedef nesneye yönlendirilir ve o nesneyi ideal şekilde aydınlatır. İstenmeyen ışık dağılmasından kaynaklanan istenmeyen kayıplar bile bunun sonucunda asgariye indirilebilir.

Işık dağıtım eğrisi floresan lamba
Işık dağıtım eğrisi floresan lamba
Işık dağıtım eğrisi SubstiTUBE
Işık dağıtım eğrisi SubstiTUBE

LEDVANCE, SubstiTUBE için beş yıla kadar garanti vermektedir. Kesin garanti şartlarını burada bulabilirsiniz.

LEDVANCE, G5 veya G13 tabanlı T5 ve T8 armatürler için LED tüpler sunmaktadır:

 • CCG armatürlere uygun SubstiTUBE T8 EM
 • ECG armatürlere uygun SubstiTUBE T8 HF ve T5 HF
 • CCG ve ECG armatürlere uygun SubstiTUBE T8 Universal


Test edilen ECG'lerle birlikte diğer detaylar ve uyumluluk listelerini çevrimiçi katalogda bulabilirsiniz .

Sayfayı sosyal medyada paylaşın