Profesyonel
İnsan Merkezli Aydınlatma

İNSAN MERKEZLİ AYDINLATMA

İLE İNSANLARA ODAKLANAN LEDVANCE BIOLUX

İnsan Merkezli Aydınlatma

DAHA FAZLA IŞIK, DAHA FAZLA GÜÇ

GÜN IŞIĞI YAŞAM KALİTEMİZİ BELİRLER

Yapay ışık, yaşamlarımızda devrim yaptı. İstediğimiz zaman istediğimiz yerde çalışabiliyoruz ve bu durum elbette daha verimli olmamızı sağladı. Ama, yapay ışık bizi daha sağlıklı da yapıyor mu? Sağlıklı, verimli bir yaşam ritmi için gün ışığında doğal değişikliklere ihtiyacımız var. Zayıf ışıkta kapalı mekânda, çalışmak yorulmamıza, bunalıp halsiz hissetmemize neden olur.

MODERN YAŞAM KOŞULLARI – KÖTÜ IŞIK KALİTESİ

Gün ışığının az girdiği ofisler, karanlık toplantı salonları ile gece geç saate kadar yapay ışığa maruz kalmak – modern toplumumuzda her geçen gün doğal ortamımızdan biraz daha kopuyoruz. Gün ışığı, biyolojik ritmimiz için en önemli enerji kaynaklarından birisidir. Gün ışığı eksikliği, gündüz / gece ritmimizin (“iç saatimiz”) ciddi ölçüde bozulmasına yol açıp performansımızla genel sağlığımızda büyük tahribata neden olur.

IŞIK EKSİKLİĞİ, HAFİFE ALINAN BİR PROBLEM

İnsan Merkezli Aydınlatma
Kaynak: LightingEurope

DOLAŞIM RİTMİ – VÜCUDUN 24 SAATLİK DÖNGÜSÜ

İnsan Merkezli Aydınlatma
Gün içerisinde çok az ışık alırsak, melatonin seviyemiz çok düşer. Bunun sonucunda da gece iyi uyuyamayız ve gün içinde kendimizi durgun, yorgun ve halsiz oluruz. Kaynak: LightingEurope
İnsan Merkezli Aydınlatma

İNSAN MERKEZLİ AYDINLATMA

AYDINLATMA TASARIMINDA ODAK NOKTASI İNSAN

Modern çalışma ortamlarına yönelik aydınlatma çözümleri masa başında, bilgisayar başında ve fabrikalarda yaratıcı düşünce ile yüksek seviyede konsantrasyonu teşvik edecek şekilde tasarlanmalıdır. İnsan merkezli aydınlatma, insanı ve insanın doğal ışık ihtiyacını odak noktasına yerleştirmektedir. Esnek, sağlıklı ve etkili.

İNSAN MERKEZLİ AYDINLATMA NE YAPABİLİR?

 

Doğru zamanda doğru ışıkla insan merkezli aydınlatma (HCL), görsel, biyolojik ve duygusal etkileriyle doğal gün ışığındaki değişiklikleri simüle eder. Bunu başarmak için armatürler uygun ışık profilli bir akıllı kumanda sistemi ile kumanda edilmektedir.

Renk sıcaklıkları ve aydınlatma gücü seviyeleriyle, insan merkezli aydınlatma (HCL) doğal gün ışığını insan sirkadiyen ritmi (“iç saatimiz”) için pozitif bir destek sunacak şekilde simüle edebilir. Örneğin nötr veya soğuk beyaz ışık, sabahları enerji verebilir. Sıcak beyaz ışık ise rahatlatıcı ve akşam için idealdir. HCL sağlığı, mutluluğu ve performansı destekler.

GÜN IŞIĞI YAZIN DEĞİŞİR

İnsan Merkezli Aydınlatma
HCL, gün ışığındaki değişiklikleri esas alır. Bunun, insanlar üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Source: http://en.licht.de/

HCL'NİN ŞİRKETİNİZİN PERFORMANSI ÜZERİNDE DE OLUMLU BİR ETKİSİ VARDIR

HCL, sahip olduğunuz en değerli kaynak olan çalışanlarını teşvik eder ve destekler. Bu durum verimliliklerine yansır.

                


Source: At Kearney, Quantified Benefits of Human Centric Lighting, (2015)

İLETİŞİM

HCL ÇÖZÜMÜMÜZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? BİZİMLE İRTİBATA GEÇMENİZİ BEKLİYORUZ!


 


Ortak projelerden konuşmak ister misiniz? Bilimsel konulardan bahsetmek ister misiniz?

Sayfayı sosyal medyada paylaşın