OSRAM SubstiTUBE LED tüpler, Contipark otoparklarında T8 floresan lambaların yerini alıyor

Wiesbaden, Almanya, Avrupa, 2015

Uygulama alanı: Kamu binaları

Alt uygulama: Otoparklar

Teknoloji: LED tüpler

Proje özeti

1967'de kurulduğundan beri Contipark Group; halka açık otopark tesislerinin planlanmasından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu. Avrupa'nın en büyük otopark operatörlerinden Interparking Group'un bünyesinde yer alan ve pazarın öncülerinden biri olan şirket, Almanya ve Avusturya'da 180'den fazla şehirde neredeyse 500 otopark tesisini işletiyor.

Şirketin tarife belirlemek dışındaki faaliyetleri; tesislerin yönetilmesi, canlandırılması, dönüştürülmesi, yenilenmesi, pazarlama ve bakım çalışmalarının yapılmasını kapsıyor. Tüm yenileme ve bina konseptleri, daima belirlenen yapı gerekliliklerine ve Enerji Tasarruf Yasası'na (EnEG) göre geliştiriliyor. Yani Contipark, LED tüpler ve LED armatürler dahil olmak üzere, daima en yeni ve en verimli aydınlatma teknolojilerini ve seçeneklerini kullanıyor. OSRAM, aydınlatma danışmanı ve tedarikçisi olarak şirketi destekliyor. GreenTech Solutions da otoparklardaki kurulumlardan ve yükseltmelerden sorumlu. Her iki şirket de, Contipark'ın iş ortağı. 2015'te Wiesbaden'deki Contipark yer altı otoparkı ve Padernborn'daki Contipark Libori Galerie otoparkıyla ilgili iki birleşik proje; geleneksel floresan tüplerin yenilikçi OSRAM SubstiTUBE LED tüplere yükseltilmesiyle bile çok önemli seviyede enerji ve maliyet tasarrufu yapılabileceğini kanıtlıyor.

Proje açıklaması

Wiesbaden'deki Contipark otoparkı, OSRAM LED aydınlatma çözümünü başarıyla entegre etti

Projenin en başında Contipark, Wiesbaden ve Padernborn'da kullanılacak ürünlerle ilgili şu zorunlulukları belirledi: markalı ürünlerin kullanılması, en az 3200 veya 3000 lm ışık akısı, 6500 K değerinde soğuk beyaz ışık rengi ve 5 yıl garanti.

2006'da açılan iki katlı "Kurhaus" yer altı otoparkı, Almanya Otomobil Birliği ADAC tarafından 50 bina arasından "çok iyi" olarak derecelendirilen tek bina oldu. Yalnızca ilgili bölümlerdeki armatürlerin açılabilmesi için giriş ve çıkışın yanına, merdivenlere ve rampalara hareket detektörleri yerleştirildi. 24 saat açık olan otopark, devamlı olarak aydınlatılıyor. %20'lik aydınlatma kontrolü süresi hariç tutulduğunda, bu süre yılda toplam 7008 saat ediyor. Otoparkın tamamına, her birinde iki adet T8 floresan lamba (58 W) bulunan, 1500 mm uzunluğundaki çift lambalı ve darbe korumalı oluklar yerleştirildi. Bunlar, OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4 LED tüplerle değişim yapılması için gerekliydi.

OSRAM SubstiTUBE LED tüplerle aydınlatma optimizasyonu

700'den fazla T8 floresan lamba (58 W), 30 W değerindeki OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4 LED tüplerle değiştirildi. Yükseltmeden önce fiili tüketim, 300.000 kWh/a'nın üzerindeydi. Yükseltme sonrası bu rakamın yarıya inmesiyle yalnızca 150.000 kWh/a enerji tüketildi. Yıllık 7008 saat çalışma süresi hesaba katıldığında, enerji maliyeti tasarrufu yaklaşık 25.000 € değerinde. Ayrıca yılda 90.000 kg CO2 sağlanabiliyor. Ayrıca 2,2 yıl gibi kısa bir amortisman süresi mevcut.

Padernborn'daki Contipark için OSRAM LED teknolojisiyle daha yüksek enerji tasarrufu

Paderborn'da 1995'te açılan dört katlı otoparkın üç katında çatı bulunuyor. Otopark, günde 20 saat aydınlatılıyor. Bu da yılda yaklaşık 7300 saat ediyor. Bu projede de OSRAM SubstiTUBE ürünleri tercih edildi.

Padernborn'daki yaklaşık 900 adet T8 floresan lamba (58 W), OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4 LED tüplerle değiştirildi. Işık rengi 865 olan (yani Ra=80 değeriyle yüksek renk işleme endeksine sahip) lambaların 300'ü 28 W, 600'ü 22 W değerindeydi. Bu lambalar sayesinde her yıl yaklaşık 35.000 € maliyet tasarrufu, %55 oranında güç tasarrufu (eskiden 300.000 kWh/a iken şimdi 140.000 kWh/a) ve 90.000 kg kadar CO2 tasarrufu sağlanıyor.

Daha başarılı iş birlikleri için güçlü bir temel

Geleneksel floresan lambalardan yenilikçi SubstiTUBE LED tüplere geçiş yapan Contipark, yalnızca Wiesbaden ve Paderborn'daki iki yükseltmenin sonucunda yılda yaklaşık 60.000 € değerinde enerji tasarrufu sağlıyor. Şu anda yaklaşık 500 otopark tesisi bulunan Contipark, LEDVANCE ile iş birliğine devam ederek hem kısa hem uzun vadede büyük enerji ve maliyet tasarrufları yapabilir.


Basın merkezi