Denzlingen'de kilise aydınlatması

Denzlingen, Almanya, Avrupa

Uygulama alanı: Dini bina, kilise aydınlatması

Alt uygulama: İç mekan aydınlatması, spot ışıklar

Teknoloji: PARATHOM PRO AR111, LED lambalar


Genel bakış:

  • %80'in üzerinde enerji tasarrufu
  • Spot ışıkları ve genel aydınlatma ürünlerini bir araya getiren esnek çözüm
  • Dimleme işlevi
  • Uzun ömürlü, düşük bakım gerektiren kurulum

Görev: Enerji tüketimiyle bakım gereksinimlerini azaltan modern ve esnek çözüm

Almanya'nın Denzlingen şehrindeki St. Jakobus Kilisesi, Kasım 1976'da kutsanmıştır. Kilisenin içinde, Helmut Lutz ve Theodor Zeller adlı Alman sanatçılara ait heykeller ve resimler dahil olmak üzere çeşitli sanat eserleri bulunmaktadır. Ancak kilisenin aydınlatması, ne etkileyici iç tasarımın hakkını verebiliyor ne de cemaatin ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Esneklikten yoksun sistem nedeniyle ışık binada eşit şekilde yayılamıyor ve heykel ya da sunak gibi öğeleri vurgulamak için kullanılamıyordu. Dimleme işlevi bulunmuyordu ve ışıklar, duvarları veya köşeleri aydınlatacak şekilde ayarlanamıyordu. Kilise yönetimi, bakım gereksinimlerini ve enerji tüketimini de azaltacak daha esnek bir çözüm bulmak istedi. En baştan itibaren uzun ömürlü ve enerji tasarruflu LED lambalarla ilgilendiklerini dile getirdiler.


Çözüm: Yenilikçi ve enerji tasarruflu LED sistemi

Kilise, esnekliğinden ve enerji tasarrufu performansından etkilenerek LEDVANCE'nin sağladığı OSRAM PARATHOM PRO AR111 ampulleri tercih etti. Bu proje için özel olarak, her biri dört PRO AR111 ampulle donatılan yeni armatürler tasarlandı. Bu sayede hem kilisenin genel aydınlatma ihtiyaçları için esneklik sağlanıyor hem de istenen yerler vurgulanabiliyor. Ayrıca düşük enerji tüketimi ve bakım maliyetleri sayesinde bu lambaların kısa bir amortisman süresi bulunuyor.


Avantajlar: Kilisenin tamamında mükemmel bir atmosferin yaratılması

Cemaat, bu yeni sistemi çok beğendi. Işıklar; kilise orgu, dini heykeller ve sunak gibi öğeleri vurgularken nefin tamamının aydınlatılmasını sağlayabilir. Aynı zamanda yeni aydınlatma sistemi sayesinde kilisenin enerji tüketimi, %80'in üzerinde düşüş gösterdi. Üstelik PARATHOM LED'in sağlam tasarımı ve 40.000 saate varan kullanım ömrü sayesinde, yeni sistem çok daha az bakıma ihtiyaç duyuyor.