Honda, 8000 floresan lambayı yenilikçi SubstiTUBE LED tüplerle değiştiriyor

Gent, Belçika, Avrupa, 2014

Uygulama alanı: Endüstri

Alt uygulama: Fabrikalar

Teknoloji: LED, LED tüpler, Armatürler


Proje özeti

Belçika'nın Gent şehrindeki limanda yer alan Honda Motor Europe Logistics, 30 yıldan uzun süredir Honda'nın Avrupa'daki lojistik merkezi durumunda. Yakın zaman önce 8000 adet eski model floresan lamba ıskartaya çıkarıldı ve yerlerine enerji tasarruflu OSRAM LED tüpler takıldı. İlk günlerden itibaren, modern ve yenilikçi LED şerit ışık aydınlatması, enerji ve bakım maliyetlerinde %20'nin üzerinde tasarruf edilmesini sağladı.


OSRAM'ın LED lambaları ve LED armatürleri, maliyetlerin düşürülmesine önayak oluyor

Aydınlatma nedeniyle tüketilen enerji, yıllardır büyük bir borç kalemiydi. Bu nedenle Honda, sistemini enerji tasarruflu LED aydınlatma teknolojisiyle tamamen yenilemeye karar verdi. OSRAM iş birliğiyle, mevcut floresan armatürlere SubstiTUBE Basic ve Advanced modeli OSRAM LED tüpler takıldı. Ayrıca SubstiTUBE LED tüplerle birlikte MONSUN T26 armatürler monte edildi.


Kolay değişim ve çalışma garantisi

Honda, değişim kolaylığı nedeniyle LED tedarikçisi olarak OSRAM'ı seçti. Eski floresan lamba ve starterin kolayca çıkarılıp yerine yeni LED lamba ve starterin takılması, kısa sürede halledilebilen ve uzmanlık gerektirmeyen bir işlemdir. Bu kararda, OSRAM'a duyulan güven de büyük rol oynadı. Böyle büyük bir yatırım için yeterli kalite garantisi sunabilecek bir şirketle çalışılması gerekiyordu. Honda Tesislerinin Operasyonel Yöneticisi David Schauwvliege şöyle diyor: "Tıpkı Honda gibi OSRAM da sürdürülebilirliğe büyük önem veren, itibarlı bir şirket. Yani imajının zarar görmesine izin vermeyecek bir kuruluş."


Düşük enerji tüketimi ve daha az bakım gereksinimi

Yenilenen lambalar sayesinde Honda artık eskiye kıyasla çok daha az enerji tüketiyor. Amortisman süresi, iki yıl olarak hesaplandı. Bu hesaplamada iki şey hesaba katılıyor. Birincisi, enerji tüketiminden tasarruf: Honda artık her ay daha az elektrik faturası ödüyor. Honda'nın kıdemli danışmanı Noë Denecker "Elektrik faktörümüz %20 oranında azaldı. Çalışmalarımız artık çok daha sürdürülebilir," diyor. Öte yandan, değişim maliyetinden de tasarruf ediliyor. Önceden floresan lambaların değişimi için saatlerce iş gücü harcanması nedeniyle değişim maliyetleri çok daha yüksekti. OSRAM SubstiTUBE lambaların 40.000 saatlik kullanım ömrü sayesinde önümüzdeki on yıl boyunca değişim gerekmeyecek; böylece Honda iş gücünden de tasarruf edecek.


Sürdürülebilirlik için LED şerit ışıklarla aydınlatma

Aydınlatma ürünleri monte edilmeden önce, çalışanların tepkisini öğrenmek için test alanları kuruldu. LED şerit ışıkların göz sağlıkları açısında daha iyi olduğunu fark ettiler. Bu da, yeni ürünlerin olumlu karşılanmasını sağladı. Ayrıca bu durum Honda'nın, çalışanlarına çalışma ortamıyla ilgilendiğini göstermesini sağladı.

David Schauwvliege: "LED aydınlatma projesini kutup ayılarının geleceği, Honda'nın maliyetlerinin azalması ve itibarının artması için yürüttüğümü söylüyorum. Bu projedeki üç hedefim bunlardı. Görünen o ki başarıya ulaştık."


Basın merkezi