TENTE Rollen GmbH, enerji verimliliği için T8'leri LED tüplerle değiştiriyor

Wermelskirchen, Almanya, Avrupa, 2014

Uygulama alanı: Endüstri

Alt uygulama: Fabrikalar

Teknoloji: LED, LED tüpler


Proje özeti

Tüm dünyada şubeleri ve ofisleri bulunan TENTE; el arabaları, hastane yatakları, mobilya ve endüstriyel uygulamalar için kaster ve tekerlek üretiminde Avrupa birincisidir. Yenilikçi OSRAM LED teknolojisi sayesinde, Wermelskirchen'deki TENTE-ROLLEN GmbH Almanya iştirakinin üretim tesislerinde aydınlatma açısından da işler yolunda gidiyor. Eski T8 floresan lambaların yerine takılan 1200 adet SubstiTUBE LED tüp sayesinde artık yaklaşık %50'ye varan yıllık enerji tasarrufu sağlanıyor.


Proje açıklaması

Yenilikçi ve geleceğe dönük bir şirket olan TENTE, aydınlatma alanında yeni standartlar da belirlemek istedi. Bunun için Almanya'nın Wermelskirchen şehrindeki ana üretim tesisindeki mevcut floresan lamba sistemini yükseltmeye karar verdi.


Proje hedefleri: enerji verimliliği, tanınmış üretici ve fon bulmaya uygun teknoloji

Yeni çözüm, şu kriterleri karşılamak zorundaydı: yüksek enerji verimliliği, tanınmış yönetici ve fon bulmaya uygun teknoloji. TENTE, yüksek enerji tasarrufunun yanı sıra uzun kullanım ömrünü de göz önünde bulunduruyordu. Elektrik teknisyenlerini, TENTE'nin kendi üretim araçlarının bakımıyla ilgili son derece önemli görevlerinden alıkoymamak için aydınlatma ekipmanları daha az bakım gerektirmeliydi.


Gerçek başarı: OSRAM LED tüplerle verimli aydınlatma çözümü

Şirket, OSRAM'ın en yeni nesil SubstiTUBE Advanced LED tüplerini tercih etti. Verimlilik, uzun kullanım ömrü, maliyet ve ışık kalitesi söz konusu olduğunda, modern LED teknolojisi öne çıkıyor. Bu alanda OSRAM, yenilikçi LED çözümleriyle durmadan yeni standartlar belirlemeye devam ediyor. Göz önünde bulundurulan diğer unsurlar ise olağanüstü fiyat-performans oranı, benzersiz OSRAM garantisi, şirketin işine yarayacak samimi tavsiyeler ve hizmetti.


İş yerinde rahatlık için 4000 Kelvin yerine 6500 Kelvin

TENTE'nin üretim tesisinde kullanılan floresan tüplerin çoğunun ana ışık rengi 840'tı. Tüplerden yalnızca bir kısmının ışık rengi 865'ti. Ancak çalışanların, 4000 Kelvin yerine 6500 Kelvin değerinde daha yüksek ışık sıcaklığıyla daha rahat çalıştıkları anlaşıldı. Ayrıca genel kanı, bu lambaların daha parlak olduğu yönündeydi. Bu nedenle şirket, 1200 adet yeni OSRAM LED tüpün ışık rengi olarak 865'i tercih etti.


Olağanüstü bir alternatif olarak SubstiTUBE Advanced

SubstiTUBE Advanced tüpler, konvansiyonel balastlı armatürlerdeki eski tip T8 floresan lambalar için mükemmel bir alternatiftir. Parlak, sağlam ve uzun ömürlü olup her yere eşit ışık yayarlar. Aynı zamanda kablo bağlantılarının yeniden yapılmasına gerek kalmadan kolay, hızlı ve güvenli lamba değişimi sağlarlar. Aydınlatma ürünlerini yükseltme işlemi, daima üretim alanlarının tüm bölümlerinde ve genellikle çalışma sırasında gerçekleştirildi. Bu nedenle kesinti süreleri ve üretim kısıtlamaları minimum düzeyde tutuldu.


İki yıldan kısa amortisman süresiyle yılda yaklaşık 55.000 € değerinde enerji tasarrufu

LED teknolojisine geçiş için istenen fon verildi. İki ve üç vardiyalı çalışmalar için yükseltme işlemleri tamamlandı. Tek vardiyalı çalışma için işlemler sürüyor. Şimdiye kadar yalnızca aydınlatma masrafları, TENTE'nin enerji tüketiminin yaklaşık %20'lik kısmına denk geliyordu. Ancak ilk birkaç ayda bile önemli ölçüde tasarruf edildi. Amortisman süresi yaklaşık 1,6 yıl olup yılda yaklaşık 55.000 € değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.


Çalışanlar LED ışıklardan memnun

OSRAM'ın sunduğu yüksek kaliteli LED teknolojileri, geleneksel aydınlatma teknolojilerine yetişmekle kalmayıp onları geride bıraktı. Yalnızca enerji verimliliğine değil, ışık kalitesine bakarak da bunu söylemek mümkün. Çalışanlarla yapılan anket, yeni lambaların LED tüpler olduğunu bilmediklerini gösterdi. Farkı anlayamamışlardı.


Basın merkezi