Kariyerle ilgili sık sorulan sorular

LEDVANCE’deki bir pozisyona nasıl başvurabilirim?

  • Başvuru platformumuz üzerinden başvurunuzu göndermeniz yeterlidir. Bunun için önce bir kullanıcı hesabı oluşturun, veri koruma düzenlemelerimizi okuyun ve onaylayın, ardından yeni kullanıcı olarak kaydolun.
  • Hem kalıcı pozisyonlar hem de öğrenci stajları, bitirme tezleri ve çıraklık eğitimleri için başvurabilirsiniz.
  • Lütfen başvuru sistemimizdeki zorunlu alanları doldurun veya otomatik hizmetleri kullanarak (öz geçmişinizin veya LinkedIn profilinizin aktarılmasıyla) doldurulmasını sağlayın.
  • Ayrıca öz geçmişinizi, kısa bir açıklama mektubuyla birlikte Almanca veya İngilizce dilinde yüklemenizi rica ediyoruz.
  • Lütfen en önemli sertifika ve referanslarınızı eklemekten de çekinmeyin.
  • Yalnızca başvuru platformumuz üzerinden çevrimiçi olarak gönderilen başvuruları değerlendirmeye aldığımızı lütfen unutmayın.


Neden kullanıcı hesabı oluşturmam gerekiyor?

Kullanıcı hesabınıza profil verilerinizi yalnızca bir kez girersiniz. Başvurunuzu kullanıcı hesabı üzerinden gönderdiğinizde, gelecekteki pozisyonlar için tekrar başvuru yapmanız halinde tüm verileri tekrar girmeniz gerekmez. Ayrıca hesabınız sayesinde ilgili pozisyonları kaydedebilir, parola ve profilinizi yönetebilir, profilinizi silebilir ve iş imkanı bildirimleri alabilirsiniz. Kullanıcı hesabınız üzerinden, profilinizle eşleşen yeni pozisyonlar hakkında otomatik bildirimler alırsınız.


İnternet'ten başvuru yapmak ne kadar sürer?

Genellikle kullanıcı hesabı açmak ve aday profili oluşturmak 15 ila 20 dakikadan fazla sürmez. Profilinizi oluşturduktan sonra pozisyonlara birkaç dakika içinde başvurabilirsiniz. Bunun için profilinizi, iş ilanına atamanız yeterlidir. Bu işlemi yapmadan önce lütfen profilinizin güncel olduğundan emin olun.


Ek belgeleri nasıl yükleyebilirim?

Başvurularınıza, her biri en fazla 5 MB büyüklüğünde en fazla 25 dosya (ör. açıklama mektubu, öz geçmiş, sertifikalar, referanslar, vb.) eklemek için "Ekler" öğesine tıklayın.


Kariyer sitenizde yayınlanan tüm pozisyonlar hala açık mı?

Kariyer sitemizdeki iş ilanları düzenli olarak güncellendiğinden, yayınlanan tüm pozisyonların hala açık olduğundan emin olabilirsiniz.


Birden çok pozisyonla ilgileniyorum. Tek bir başvuru göndermem yeterli mi?

Oluşturduğunuz genel aday profilini istediğiniz zaman seçtiğiniz iş ilanlarına atayabilirsiniz. Bu sayede yalnızca bir kez verilerinizi girip eklerinizi yükleyerek bunları istediğiniz sayıda başvuru için kullanabilirsiniz.


Şu anda İş İmkanları Platformu'nda uygun bir pozisyon bulamadım. Yine de başvuru gönderebilir miyim?

Elbette. Bunun için başvuru platformumuzda genel aday profili oluşturun. İşe alım görevlilerimiz, uygun adayları aramak ve onlarla iletişime geçmek için bu platformu kullanmaktadır. Ayrıca ilgilenen adaylar, iş imkanlarıyla ilgili uyarı hizmetimize abone olarak yeni pozisyonlar konusunda bilgi alabilir.


Bir pozisyon için başvurum reddedildikten sonra başka pozisyonlara başvurabilir miyim?

Mevcut profilinizi istediğiniz zaman başka pozisyonlara başvurmak için kullanmaktan çekinmeyin.


Doğrudan işe alım yöneticisiyle görüşebilir miyim?

Maalesef işe alım yöneticisiyle önceden doğrudan iletişime geçmek mümkün değildir. Önce elimize ilgili başvurunuzun geçmesi gerektiğinden bu durumu anlayışla karşılamanızı rica ediyoruz. Profiliniz ilgimizi çekerse sonraki aşamaları konuşmak, telefon mülakatı planlamak ve sizinle tanışmak için bir tarih belirlemek üzere sizinle iletişime geçeceğiz.


Hangi belgelerin gönderilmesi zorunludur?

Öz geçmişinizi göndermeniz zorunludur. Açıklama mektubu göndermek zorunlu değildir. Ancak açıklama mektubunu ve ilgili sertifika ve referansları yüklemenizi öneririz.


Başvurum veritabanında ne kadar süre depolanacak?

Veri koruma düzenlemeleri uyarınca verileriniz, platforma girdiğiniz son tarihten itibaren altı ay boyunca depolanacaktır. Bu süre, oturum açıp profilinizi kontrol ettiğiniz zaman baştan başlar. Altı aylık süre dolmadan önce, giriş yapmazsanız profilinizin silineceğine dair e-posta bildirimi gönderilir. Bu e-posta, harekete geçmeniz için size yeterli zaman aralığı tanıyacak bir tarihte elinize ulaşır.


İnternet'ten yaptığım başvuruyu göndermeden önce kaydedebilir miyim?

Evet, ne zaman isterseniz! İnternet başvurunuzun sol alt köşesindeki "Kaydet" düğmesine tıklamanız yeterlidir. Başvurunuza devam etmek için İş İmkanları Platformu'na gidin, sağ üst köşedeki "Oturum Aç" düğmesine tıklayın, hesap bilgilerinizi girin ve daha sonra sağ üst köşedeki adınıza tıklayın. Profilinizi düzenlemek veya tamamlamak için açılır menüden "Profil" öğesine tıklayın.


İş başvurusu için "Profilim" bölümünde değişiklik yaptığımda, daha önce gönderdiğim tüm başvurular da güncellenir mi?

Evet, sonradan yaptığınız değişiklikler başvurularınızın tümünde güncellenir. Sistem, işe alım görevlisine profilinizde değişiklik yaptığınızı bildirir. Bu, gelecekteki eklemeleriniz veya eklerde yaptığınız değişiklikler için de geçerlidir.


Neden veri gizliliği beyanını kabul etmek zorundayım?

LEDVANCE, verilerin korunmasına büyük önem verir. Bu nedenle verilerinizi nasıl işlediğimizi bilmeniz gerekir.


İş imkanlarıyla ilgili uyarıları nasıl etkinleştiririm?

Profilinizi oluştururken ilgilendiğiniz pozisyonları belirtebilirsiniz. Daha sonra, uygun bir pozisyon yayınlandığında e-posta bildirimi almak için "Profil" sekmesinin altındaki onay kutusunu işaretleyin.


LEDVANCE, uluslararası kolej ve üniversite mezunlarına şirkette işe başlama açısından ne tür olanaklar sunuyor?

LEDVANCE, dünyanın dört bir yanında teknik veya bilimsel bir bölümden mezun olmuş, yeni işe başlayan çalışanlar için muhteşem olanaklar sunar. Almanca‘yı iyi bilmek, bir artı olarak kabul edilir.


LEDVANCE’nin aradığı temel beceriler nelerdir?

LEDVANCE bir teknoloji şirketi olduğundan genellikle elektrik mühendisliği, haberleşme mühendisliği, mekatronik ve diğer bilimsel disiplinler veya mühendislik disiplinlerinden gelen, teknik becerilere sahip çalışanlar arıyoruz. Özellikle dijitalleştirme, Smart Home, e-ticaret veya genel olarak aydınlatma sektöründe profesyonel deneyime sahipseniz bize kendinizi tanıtmanızı çok isteriz.


LEDVANCE’ye başarıyla başvurmak için hangi dil becerilerine sahip olmam gerekir?

LEDVANCE'de bir pozisyona alınmak için İngilizce’yi çok iyi düzeyde, yurtdışı pozisyonlar için Almanca’yı da en az iyi düzeyde bilmeniz gerekir.


İnternet'ten başvuru yaparken teknik sorunlarla karşılaşırsam kiminle iletişime geçebilirim?

hr-taleo-support@LEDVANCE.com adresine e-posta göndererek karşılaştığınız teknik sorunu anlatabilirsiniz. Ancak bu adrese gönderilen başvuruların, başvuru süreci kapsamında değerlendirilmeyeceğini lütfen unutmayın.


Diploma tezim için LEDVANCE’de çalışabilir miyim?

LEDVANCE, tüm kurumsal alanlarda Lisans/Yüksek Lisans tezleri için olanaklar sağlar. Elbette bu kurumsal alanlar, ilgilenilen konuya bağlıdır.

Şu anda açık olan pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi için İş İmkanları Platformu'na bakın.


Tezim için Almanya dışında LEDVANCE ofislerinde çalışma şansım var mı?

Teorik olarak, evet. Yurt dışında tez çalışması için ön koşul olarak Almanya'daki bir şubede birkaç ay öğrenci staj programına katılmanız gerekir.


LEDVANCE, bitirme tezim için maddi katkıda bulunuyor mu?

Evet, bitirme tezleri için piyasaya uygun seviyede maddi katkılar sağlanmaktadır.


LEDVANCE, öğrenci stajları ve çalışan öğrenciler için hangi kurumsal alanlarda pozisyonlar sunuyor?

LEDVANCE'nin neredeyse tüm alanlarında staj fırsatı ve çalışan öğrenciler için olanaklar sunulmaktadır.


Almanya dışında LEDVANCE ofislerinde öğrenci staj programlarına başvurabilir miyim?

LEDVANCE, yurt dışında staj için bazı olanaklar sunmaktadır.


LEDVANCE’de öğrenci staj programına katılmak için ön koşullar nelerdir?

Şirketimizi yakından tanımak için en az altı hafta çalışmak gerekir. Ayrıca söz konusu alana büyük ilgi göstermeniz ve uzmanlık alanında yeterli temel bilgi seviyesine sahip olmanız gerekir. Her şeyden önemlisi, bir üniversiteye/koleje kayıtlı olmanız gerekir.


LEDVANCE, öğrenci staj programında ne kadar ücret öder?

Stajyer öğrencilere, piyasaya uygun seviyede ücretler verilmektedir.


LEDVANCE’nin öğrenci staj programı genellikle ne kadar sürer?

Üniversite/kolej programı kapsamındaki zorunlu staj süresi, ilgili yönetmeliklere bağlıdır (genellikle dört ila altı ay sürer). Gönüllü öğrenciler, sekiz hafta ila üç ay staj yapabilir.


LEDVANCE’de doktora için araştırma yapabilir miyim?

LEDVANCE, şirketimizin ilgilendiği teknik alanlarda doktora tezleri için zaman zaman çeşitli pozisyonlar sağlamaktadır.

Doktora araştırmaları için LEDVANCE'deki mevcut olanakları incelemek isterseniz İş İmkanları Platformu’na bakın.


Çalışan bir öğrenci olarak LEDVANCE’nin hangi kurumsal alanlarına katılabilirim?

LEDVANCE, çalışan öğrenciler için birçok alanda olanaklar sunar.

Çalışan öğrencilere yönelik şu anda açık olan pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi için İş İmkanları Platformu’na bakın.


LEDVANCE’de çalışan bir öğrenci olabilmek için ön koşullar nelerdir?

Şirketimizi yakından tanımak için en az altı hafta çalışmak gerekir. Her şeyden önemlisi, bir üniversiteye/koleje kayıtlı olmanız gerekir.


Çalışan öğrenci pozisyonlarına başvurmak için son tarih bulunuyor mu?

Hayır, pozisyon yayında kaldığı sürece başvurabilirsiniz. Teklifler çok kısa süreli olabilir.


LEDVANCE, çalışan öğrencilere ne kadar ücret öder?

Çalışan öğrencilere, piyasaya uygun seviyede ücretler verilmektedir.


Öğrenci olarak haftada kaç saat çalışabilirim?

Gerekliliklere bağlı olarak haftada 20 saate ve yarıyıl tatillerinde 35 saate kadar çalışabilirsiniz.


Çıraklık eğitimi için LEDVANCE ne tür olanakları sunar ve nasıl başvurabilirim?

Ticari ve teknik çıraklık eğitimi olanakları sunmaktayız. Ayrıca bünyemizde çift çalışma programına ("ortak mesleki eğitim") başlayabilirsiniz. Adaylar arasından çıraklık eğitimi için kabul alanları, iş ortağımız olan Siemens Professional Education (SPE) belirler. Lütfen SPE tarafından sağlanan, çevrimiçi başvuru formunu kullanarak eğitim görmek istediğiniz şirketi LEDVANCE olarak belirleyin.


LEDVANCE’de çıraklık eğitimine kabul edilmek için hangi ön koşulları sağlamam gerekir?

Genel lise mezuniyet belgesiyle (Almanca "Hauptschulabschluss"), genel ortaöğrenim belgesiyle (Almanca "Mittlere Reife") veya yükseköğrenime giriş belgesiyle (Almanca "Hochschulreife") başvurabilirsiniz. Teknoloji, ticaret ve sorun çözme alanlarında yeteneklerinizi tam anlamıyla geliştirebilmeniz için çeşitli çıraklık eğitimi olanakları sunuyoruz. Bir sonraki yıl işe alınmak üzere başvuru dönemi her yıl Eylül ayında açılıp 31 Ekim'de biter.


Sorularınız mı var? Bize yazın!

Aramıza katılmak ister misiniz? Her zaman bize yol gösterecek yeni isimlerle çalışmak isteriz.