Işığın biçimi

Sade modeller, gerçek malzemeler: Edition 1906, tasarımın çoktan unutulan bir unsurunu, yani "ışığın kendisini" öne çıkaran klasik bir estetik anlayışı sunuyor.

"Işıkla ilgili size değişmez bir gerçeği söyleyeyim: Işığın olmadığı yerde güzellik de olmaz."

(Billy Baldwin, İç Dizayn Alanında New York'un Efsane İsmi)

Dünyamıza ışık yayan objelerin, genellikle gölgelerin arkasına saklanmak zorunda kalması, basit bir ironiden fazlasıdır. Abajurların altına saklanmış veya kalın örtülerle sarılmış lambaların doğal cazibeleri kolayca gözden kaçabilir. Bu durum, doğaları gereği son derece dikkat çekici olan lambalara haksızlıktır. Edison, Globe, Oval veya Tubular modeli olması fark etmeksizin, bu basit lamba biçimleri kendi başlarına stil ikonları olmak üzere. Bunun farkında olan Edition 1906 tasarımcıları, akıllarında net bir hedefle işe koyuldular: zarif bir ihtişama sahip tüm bu lambaları onurlandırmak.

1906'nın proje yöneticisi Jonas Lindemann, "Göze hoş gelen, duygular uyandıran ve samimi bir ürün hazırlamak istedik," diyor. Fikir basitti: Geçmişten kalan lamba modelleri canlandırılacak, onları gölgede bırakabilecek hiçbir özellik olmadan ortama zarif ve dingin ışıklar yayan "gerçekten göz alıcı" ürünler tasarlanacaktır. Tasarımdaki sadeliğin, yüksek kaliteli kaplamayla bir araya gelmesi konusunda Lindemann, "Tam da bize göre bir yaklaşım," diyor.

Modellerin "1906" olarak adlandırılması, tesadüf değil: Bu, OSRAM markasının doğduğu yıl. Bu nedenle modeller, 20. yüzyıl başlarındaki OSRAM ürünlerinin sade estetiğini yansıtıyor. Ancak lambalar şirket tarihini yansıtmakla kalmayıp OSRAM'ın bugün de alametifarikası olan zamansız kaliteyi temsil ediyor.

Edition 1906 ile OSRAM mirasının hakkı verilecekse malzeme seçimi ve kaplama da gerektiği gibi olmalıydı. Tasarımcı Gregor Faubel "Güvenilir ve kaliteli bileşenlerden yararlanıyoruz," diyor. Lambalarda pirinç ve cam, PenduLum armatürde ise alüminyum kullanılıyor. Ancak malzemeler bunlarla sınırlı kalmıyor. Tasarımcılar, metale özgün bir dokunuş katmak için her türlü çabayı göstermiştir: 1906 ürünleri geliştirilirken her parça, tezgah üzerinde elle kaplandı. Tıpkı 1906'da olduğu gibi. Faubel, "Özellikle Pendulum'a dokunduğumda verdiği kalite hissini seviyorum. Elinizde güzel bir his bırakıyor," diyor. Klasik siyah kumaş kablo ise vintage görünümü tamamlıyor.

Edition 1906'nın görünümü ve uyandırdığı his, geçmişten parçalar taşısa da sahip olduğu teknoloji şüphesiz bize hangi çağda olduğumuzu hatırlatıyor: Kehribar rengi altın kaplamasıyla içinizi ısıtacak bir ışık yayan LED lambalar. Lambalarda en modern teknoloji kullanılmış olsa da, tarihi temaya uygun incelikler bulunuyor: örneğin, LED lambalardaki göz alıcı flaman tasarım.

Sözün özü, Edition 1906 geçmişle gelecek, samimiyet ve parlaklık, rüya gibi bir nostalji ve günlük hayattaki olanaklar arasında bir köprü kuruyor. Sonuç, Lindemann ve Faubel'in gurur duyduğu bir ürün serisi: "Aydınlatma, bir odaya ışık vermekle kalmaz, aynı zamanda odayı zenginleştirir."


Okuma alanı