Retronun gücü

Retro stil ve vintage tasarım, dünyayı ele geçirdi. Zamansız kalite ve sınıfın özlemi her zamankinden daha derin görünüyor - retro aydınlatma baskısı için mükemmel bir sahne.

Dijital geleceğe doğru hızla ilerleyen dünyada, geçmişe daha da bağlanıyoruz. Her geçen gün, geçmişe saygı duruşu niteliğinde daha fazla şeyle karşılaşıyoruz. Bunları gözden kaçırmak imkansız. Aslında böyle bir zamanda eski, retro ve vintage olanın yenilik olarak görülüp göze çarpması ironik bir durum.

İçinde jukebox bulunan bir barda olduğunuzu hayal edin. Hayır, içinde dijital ortamda depolanan medya bulunan, vintage görünümlü sahte bir muhafazadan ibaret değil: mekanik, hareketli parçaları bulunan bir jukebox. İçine para atmadan önce istediğiniz şarkıyı dikkatle seçtiğiniz türden. Şarkıyı seçip oynattığınızda içinizde uyanan duyguları düşünün. Buna tam olarak nostalji denemez. Geçmişe hayranlık duyanların bir kısmının, rock'n'roll yıllarını yarım asırla kaçırdığını düşünürsek nostaljiden daha fazlası olsa gerek.

Toplum olarak geçmişimizin kültürel değerlerine takıntılıyız. Smeg buzdolapları, pin-up modası, film kameraları, Vespa scooter'lar, Casio saatler, çevirmeli telefonlar ve dahası... Retro stili öyle moda oldu ki modern ve dijital yeni ürünlerde bile vintage tasarımlar kullanılmaya çalışılıyor. En gelişmiş akıllı telefonlarla çekilen fotoğraflara, Instagram ve Pinterest'te geçmiş yılların solmuş yadigarlarını anımsatan filtreler uygulanıyor. Lamba ve armatür dünyasında da durumlar aynı. Retro hareketi, aydınlatma sektöründeki müşterilerin, modern olanaklara sahip klasik tarzda ürünler almak istemesini sağlıyor. Peki neden?

Çünkü hepimiz aslında birer romantiğiz. Geçmişe dönüp bakınca sanki içimizde bir şeyler kıpırdıyor. Eskiden her şey daha basitti, hayat daha yavaştı. Ürünler de ömürlük olsun diye üretilirdi. Bugün elimizde olan vintage eserler, zamana tam anlamıyla meydana okumuştur. Duyularımıza çok fazla yük düşen bu çağda, bu eserler bize tutunacak bir şeyler verir ve bizi rahatlatır. Her gün edindiğimiz bir sürü anlamsız modern izlenimin arasından parıldarlar. Biçim ve işlev açısından zamansızdırlar. Günümüzdeki yüksek tempolu hayatlarda en çok ihtiyacımız olan şey de bu zamansızlıktır.

Retro aydınlatma da işte bu noktada devreye girer. Doğru lamba, odaya hemen vintage bir hava verir. Yani retro bir ortam yaratmak istiyorsanız retro lambalara ihtiyacınız vardır. Ancak insanlar sahici şeyleri de sever. Retro kavramının getirdiği her şeyi isterler: stil, dayanıklılık ve ürünün değerine duyulan güven. Yüz yıl öncesine dayanan tarihiyle OSRAM, bugün durmadan yad ettiğimiz dönemlerde faaliyetlerini sürdürüyordu. Edition 1906 da bunun kanıtı. Tasarım geçmişe, teknoloji ise günümüze aittir. Bu ürünler geçmişten ilham alıp bugünü güzelleştirir.


Vesper