UV-C (ULTRAVİYOLE) LAMBALAR

COVID19 AYDINLATMA TEKNOLOJİLERİNE YENİ BİR YÖN VERDİ

Dezenfekte edici özellikleri sayesinde, UV-C ışığı gerçek bir virüs savaşçısıdır. UV-C lambaları su, hava ve yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bu tür lambaların kullanımı şimdiye kadar birkaç sektörle sınırlıyken, COVID-19 salgınının patlak vermesinden sonra dünya genelinde tüm sektörlerde talep artışı yaşandı. UV-C teknolojisini bir anda küresel ilgi odağı haline getiren benzersiz özellikler hakkında daha fazla bilgi edinelim :


UV-C IŞIĞININ ETKİLERİ:

Bir elektromanyetik radyasyon biçimi olarak ışığın her zaman belirli bir dalga boyu vardır. Görünür ışık, ultraviyole radyasyon, kısaca UV radyasyonu ile karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha kısa dalga boyuna sahiptir. UV ışığının türüne bağlı olarak, bu 10 ila 400 nanometre arasındadır.

  • UV-C ışığı: Dalga boyu 100 ila 280 nanometre arasında olan ışık, UV-C ışığı olarak sınıflandırılır. UV-C ışığının olağanüstü bir özelliği vardır: UV-C ışığı Dünya'da doğal olarak oluşmadığından, 265 nanometrede meydana gelen patojenlere karşı en güçlü etkiyle bakteri ve virüsleri öldürebilir. UV-C ışığı, mikroorganizmalara önemli ölçüde DNA hasarına neden olur ve sonuçta ilgili patojenlerin dekontamine edilmesine yol açar. Cıva buharlı lambalar şu anda en etkili UV-C radyasyon kaynağı olarak kabul edilmektedir.

DEZENFEKSİYON İÇİN UV-C IŞIĞI KULLANMANIN AVANTAJLARI

UV-C IŞIĞI: ÇEVRE DOSTU VE VERİMLİ

Diğer dezenfeksiyon yöntemleriyle karşılaştırıldığında, UV-C ışığının birçok avantajı vardır:

  • UV-C ışığı kimyasallar ve toksik bileşikler gerektirmez.
  • Patojenler, UV-C radyasyonuna direnç oluşturamaz.
  • Radyasyon, patojenleri saniyeler içinde zararsız hale getirir.
  • Kısa süreli bir uygulama bir ürünün özelliklerini değiştirmez.
  • UV-C ışığı yüzeylerde kalıntı veya renk değişikliği bırakmaz.
  • Ozon, 240 nanometrenin üzerine karşılık gelen aralıkta üretilmez.

Bu nedenlerden dolayı, UV-C radyasyonu ilaç veya gıda ambalajı dezenfeksiyonu (örneğin yoğurt kapları) gibi bazı sektörlerde temiz bir dezenfektan olarak onlarca yıldır kullanılmaktadır.


Ledvance UV-C (Ultraviyole lambalar)

UV-C T8

İletişim

Email : info.turkey@ledvance.com

Tel : +90-212-306-9000